Mulčování s nadšením

Zveřejněno: 6. 6. 2024, autor: Jaromír Malich, přečteno: 1 732✕

Vari uvedla do prodeje zcela nový typ mulčovače, který označuje jako profesionální model. Bylo načase se tomuto krasavci podívat trochu na zoubek a vyzkoušet jej v náročném terénu. Pojďte se podívat, jak to dopadlo.

Úplně nový model mulčovače s označením Hurricane F-590 PRO se v nabídce firmy Vari objevil již v minulém roce, sériová produkce začala až v tom letošním, ale myslím, že se bylo na co těšit. Podle mého názoru totiž s novým modelem přichází do střední třídy jednoúčelových mulčovačů mimořádně výkonný stroj s unikátními prvky. Základem jsou do formy lisované díly – tedy horní díl šasi pod motorem a rám mulčovače, spodní díl pod motorem, na kterém drží převodovka, je svařenec, ale navíc opatřený závěsem pro připojení sulky.

123

Řídítka jsou zajímavě řešená, mají možnost nastavení do obou rovin z jednoho místa a ještě s antivibračním členem. Žací komora s nožem je řešena jako nerezová, nůž má záběr 60 cm. Nesmí chybět ani vodicí ostruha, zde nového provedení, které brání zachytávání porostu a v 15 stupních je díky ní možné nastavit výšku strniště v rozmezí 4,5 – 9,5 cm. Ovládací prvky jsou rozmístěné tak, jak jsme na to u strojů Vari zvyklí. Konstruktéři se krásně poprali s řazením rychlostí u mechanické převodovky, ukazatel rychlostí je viditelný přímo z místa obsluhy a řadicí páka krásně při ruce. Když se na stroj podíváte z více úhlů, zaujmou vás také kola, která mají široké foukané pneumatiky o velikosti 8“. Nesmím zapomenout ani na jejich široký rozchod. 
Mimořádně zajímavé je srdce stroje. Motor Kohler CV-224 zná díky jeho už skoro masovému rozšíření nejen na Vari systému už téměř každý, ale i tak se vyplatí zopakovat, že má vložku válce, čtyřstupňovou filtraci vzduchu a tlakové mazání s olejovým čerpadlem a plnoprůtočným filtrem. Pro zástavbu do strojů Vari jsou tyto motory opatřeny i palivovým čerpadlem a ochranou ovladací konzole otáček a karburátoru. Zde je vhodné jen doplnit, že kromě větší palivové nádrže 1,4 litru disponuje obřím točivým momentem, a to 14,9 Nm. 
Ještě zajímavější je převodovka. Ta je určená pro zahradní ridery, plně mechanická, čtyřstupňová, vybavená i zpátečkou, s řazením přímo a pohodlně z místa obsluhy. Rozsah rychlostí je 1,5 – 2,2 – 2,6 – 3,7 km/h a pro zpátečku pak 2,1 km/h. Uvnitř ale ukrývá jakýsi malý klenot, obousměrnou volnoběžku od firmy Hilliard. Že jste o tom někde už slyšeli? Ano, tato drobnost funguje i u jiných strojů Vari, ale vybavených hydrostatickou převodovkou. Zde je v převodovce namontována ze stejného důvodu, a to aby fungovala jako spolehlivá automatická uzávěrka diferenciálu. Další předností převodovky  je i brzda, kterou je možno využívat za provozu nebo i parkování. 

456
A teď už konečně k samotnému sečení. Hned, co jsem F-590 PRO držel poprvé v rukou, mi připadlo, že to je pořádný kus železa. Především je dost těžký ,,na čumák“, takže není třeba se bát toho, že by při sečení odskakoval. Celková váha bez náplní je 80 kg, takže žádný drobeček.  Přední ochranný rám, plechový kryt kolem pojezdových kol a dokonce i plechové kryty vnitřní strany kol, to jsou takové ty zajímavé detaily a značí, že se při vývoji tohohle kusu železa řešil i ten poslední detail. 

78
Motor Kohler je absolutně bez připomínek. Díky vícerychlostní převodovce a přiměřeně rychlé ,,jedničce“ se prosečete prakticky čímkoliv, my jsme sekali trávu, která obsahovala i stařinu a bujný podrost. Tady se v plné nahotě ukazuje obrovská síla motoru. Přední plachta na vstupu do sekací komory je nařezaná tak, aby jí porost prošel hladce a bez jakéhokoliv odporu. V hodně hustém porostu nebylo potřeba ubírat na záběru, prostě mi přijde, že jakoby tato novinka skoro postrádala limity. A když je porost řidší, zastavte a přeřaďte na vyšší rychlost, tím si pěkně urychlíte práci. Sekání mě tak nadchlo, že jsem předal štafetu i kamarádovi, který se mnou sdílel nadšení a říkal, že je to neskutečné, co takový malý stroj dokáže. A to ještě nebylo všechno. Vyzkoušeli jsme i sečení na svahu, kde stroj vůbec neujížděl, uzávěrka zajistila, že mulčovač výborně držel směr. A otáčení je překvapivě lehké. Ke všemu stabilita díky širokému rozchodu. Vlivem antivibračního silentbloku v řídítkách byly značně omezeny i vibrace do rukou. Chválu musím směřovat i na ovladací prvky, široké páky netlačí do rukou. Ke všemu řadící páka převodovky, ta je také skvěle po ruce, pro změnu rychlosti jen zastavíte pojezd a přeřadíte. Na přední vodicí ostruhu se vůbec nenamotává ani nehrne porost, prostě stroj dotažený do detailu. 
F-590 PRO je jednoduše parádní pomocník. Takto výkonný jednoúčelové stroj  v dostupné cenové třídě mírně přes 50 tis. Kč tady u nás opravdu chyběl, protože přeci jen, mezi F-550 a obří F-700 Hydro je, teda vlastně byla velká díra. Mnohaletá ,,skulina“ ve střední třídě byla primárně způsobená absencí malého, ale  výkonného motoru profi kategorie, který díky Vari a mým blogerským kolegům, máme v mimořádně dobře odladěném provedení. Mnoho let neprodávaná F-600 má tak velmi důstojného nástupce. 

Přeji vám krásné dny, přátelé.

Děkujeme za Váš hlas. Řekněte o článku svým přátelům na Facebooku.

Související články