Zveřejněno: 10. 5. 2022, autor: Jan Kopřiva, přečteno: 1 965✕
Tak mám dojem, že se s rotavátory nebo rotačními kypřiči roztrhl pytel. A to jsem je viděl prodávat i v potravinovém marketu. Pravdou je, že dobrá polovina by se mohla pyšnit označením šidítko, ale o zpracování půdy nemůže být řeč.
To rozhodně neplatí o rotačním kypřiči Vari. Je to jeden z nejsilnějších kypřičů na tažné nápravě stroje. Používá se pro přípravu půdy před výsadbou brambor, zeleniny nebo výsevem polních plodin. Bez ohledu na typu půdy, bez ohledu na vhodnost použití. Přitom použití rotavátoru má opodstatnění, především, před výsadbou zeleniny. Tady dojde k hlubokému prokypření a rozmělnění půdy, kde je následné sázení hračkou. Jeho význam rozhodně ocení majitelé pozemku ztvrdlých, utužených a pozemků s extrémně těžkou a jílovitou půdou. Ale na většině půd a pro většinu plodin není použití rotavátoru nutné.
Zaměřím se na výsadbu brambor. Půda před výsadbou by měla být prokypřená do hloubky 15 až 20 centimetrů s drobně hrudkovitou strukturou. To dokáže bez problémů a dovolím si říci i lépe kombinátor. Po pravdě mě k tomuto příspěvku inspiroval kolega Ondra Vrzal, který kombinátor před sázením použil. Ondro díky za nakopnutí! Na jakém principu tento opomíjený a přitom úžasný pasivní stroj pracuje?
Radličky půdu prokypří a prutový válec rozdrtí velké hroudy. Příprava je jednoduchá. Kombinátor zapojíme do závěsu BZN-002. Na rovné ploše nastavíme radličky tak, aby po zahloubení byla sestava přibližné v rovině. Je nutné nastavení všech radliček stejně, jinak může stroj táhnout ke straně. Prutový válec nejen, že drtí hroudy, ale současně slouží pro nastavení hloubky kypření. Vzdálenost válce od země ( před zahloubením radliček) je hloubkou pro kypření.
Osvědčilo se mi kypřit při prvním a druhém přejetí pozemku na hloubku asi 10 centimetrů a při třetím, posledním kypření, na požadovanou hloubku asi 20 centimetrů. Přenastavení válce je rychlé a jednoduché, uvolněním dvou šroubů se vysouvá nebo zasouvá.
A výsledek? Naprosto dokonalý. Půda prokypřená do potřebné hloubky, pozemek dokonalé rovný a můžou se sázet brambory, vysévat mrkev, řepa, obilí nebo zelené hnojení. Práce je rychlejší a pohodlnější, než s rotavátorem. Že nemáte doma kombinátor K-720? Tak to vám chybí jedno dokonalé nářadí k systému Vari.
Terra a později Vari mě provází již 40 let. To bylo slávy, když se tátovi podařilo koupit v Tuzexu Terru s motorovou jednotkou , převodovku s tažnou nápravou a obracecím pluhem. A tak jsem se v patnácti letech učil orat! Jako redaktor a scénárista televizních hobby magazínů dříve Receptář prima nápadů a nyní Polopatě je pro mě nejkrásnější příprava reportáží se zahradní technikou Vari. Reportáže se snažím propojit se svými příspěvky v časopisech Receptář a Recepty prima nápadů.