Výměna kol s pomocí stojanu
Zveřejněno: 13. 6. 2019, autor: Ondřej Vrzal, přečteno: 17 106✕
Kdo má Vari systém s osovým čepem, ví, že výměna tažné nápravy za rotavátor a naopak, není žádný med. Už pár let si pohrávám s myšlenku si tuto práci nějak ulehčit a letos na jaře jsem se to rozhodl řešit.
Na to, že by to chtělo něco vymyslet a vyrobit k ulehčení přestavby, jsem došel při psaní článku o vyorávání brambor s čertem, a to už je nějaká doba. Při vyorávání musím na tažnou nápravu namontovat poloosu s řetězovým kolem. A poté provést přestavbu v opačném pořadí.
Letos na jaře jsem se konečně dohnal k tomu, aby se začalo něco dít. Prvním úkolem bylo určit, jak problematiku budu řešit. Kolega bloger Miloš Valenta tuto problematiku vyřešil u svého Globalu pomocí PDK-1 a DKS-1. Jenže u Vari s osovým čepem je to mnohem těžší. Je potřeba poskládat celou nápravu nebo rotavátor a následně prostrčit čep. To dá i dvěma chlapům poměrně dost práce, pokud se nerozloží celá sestava malotraktoru na jednotlivé komponenty. Rozhodl jsem se na to jít způsobem, že zafixuji převodovku tak, aby kola byla mírně zvednuta nad terénem a já mohl mít volné ruce a provádět výměnu komponentů na ose převodovky. Nazval jsem to „Montážním stojanem“.
Tak to bychom měli a co dál? Vyřešit požadavky na konstrukci a zvolit dobré konstrukční řešení. Chtěl jsem stojan připojitelný do závěsu Z-01 nebo Z-02. To, aby ho bylo možné použít na všechny převodovky Terra a Vari s osovým čepem, tedy i převodovky AKY a BSU-022. Další požadavek byl, aby se dal využít u přestavby na rotavátor, proorávací sestavu i malotraktor. A poslední kritérium byla snadná výroba. Sedl jsem si s tužkou a papírem ke stolu a začal si malovat různé řešení konstrukce, několik s využitím trapézového šroubu, čepů nebo přepákování. Vzpomněl jsem si na obrázek malotraktoru Rustica AGM-1 (kopií Vari Systému), kde byla jakási trojnožka z jäckelů. Tohle řešení se mi líbilo nejvíce, kdy splňovalo všechny mé požadavky.
Chtěl jsem vytvořit funkční vzorek, a tak jsem po změření Vari začal s návrhem stojanu v 3D CAD programu. Povedlo se mi zkonstruovat to, co jsem si představoval. Udělal jsem si výkresy, nakoupil materiál a s pomocí mého táty se pustil do výroby. Základ stojanu je čtyřhranná trubka 50x3. Na ni jsou navařeny pásoviny výšky 8 a 10mm, tedy 10+50+8=68mm, kdy otvor v závěsu má výšku 70mm. Ty jsou svrtány a je do nich vložena kulatina s vnitřním otvorem o průměru 17mm, čep Vari má 16mm. To není nutné, ale jako fainschmecker jsem chtěl, aby šel čep skrz stojan co nejsnadněji prostrčit. Na základ jsou navařeny 3 nohy s výztuhou s jäckelu 35x2. A jako packy posloužily plechy o tlouštce 3mm. Na zaslepení otvorů jsem použil 2mm plechy.






Chvíli to trvalo, hlavně kvůli nedostatku času, ale podařilo se a polotovar stojanu, nedokončený, byl připravený na první zkoušku. Bylo potřeba ještě srazit pásoviny, které jsou navařeny na hlavním jäckelu, aby šel stojan lépe nasunovat do závěsu. Pak stačilo jen navařit záslepky, patky a natřít jej barvou a bylo hotovo.



A jak to vůbec celé funguje? Naprosto jednoduše. Ze stroje se musí demontovat přední závaží, což je vcelku pochopitelné. Malotraktor by se jinak překlápěl dopředu, obtížně by se zvedal a nezůstal by zafixován ve zvednuté pozici. Dále je potřeba zvednout kleče. Stačí trochu, aby se po překlopení nedotýkaly země a packa zadní nohy na stojanu by nebyla opřena o zem. Pak stačí jen zabrat za kleče směrem k sobě, není potřeba velká síla, Vari se začne překlápět dozadu, přes stojan se začne zvedat, až se opře o zadní nohu. Kola tažné nápravy TN-01 jsou ve finále asi 90mm nad zemí, což mi přijde tak akorát, vzhledem k použití stojanu i na nerovném terénu. Záklon stoji nijak nevadí, bál jsem se, aby třeba nevytékalo palivo z nádrže, ale nic takového se neděje.









Tak tohle je můj příspěvek k tomu, jak si ulehčit práci při přestavbě malotraktorů Vari s osovým čepem. Pokud se rozhodnete na něj reagovat, ať už pozitivně nebo negativně, budu rád. A pokud máte i Vy nějaký podobný zlepšovák a rozhodnete se o něj podělit v komentářích, budu ještě raději.
Přeji Vám krásný slunečný den.
Děkujeme za Váš hlas. Řekněte o článku svým
přátelům na Facebooku.
Související články
Ondřej Vrzal
K zahradní technice jsem se dostal už jako malý kluk, poněvadž Terra, později Vari systém, naší rodině pomáhá s hospodařením více než 30 let. Od samotného pozorování jsem se dostal postupem času k aktivnímu používání a péči o ni. Vari je pro mě užitečným pomocníkem a jeho všestrannost se snažím dále rozvíjet. Chtěl bych se podělit o své vlastní zkušenosti, ale také se rád obohatím novými od ostatních uživatelů.
Mohlo by Vás dále zajímat