Je dost lidí, kteří topí dřevem, ať v kotlích, kamnech, nebo v krbu. A pokud mají tu možnost, tak jsou schopni si i dřevo sami přivést domu. Pro ten účel jsem tedy vyrobil něco, co jde zapojit za Vari a usnadnit si práci. Svážečku pro bezpečný převoz. Oplen Vari.
Tato nástavba je opět navržena pro rozšiřující se kontejnerový systém, založený na úpravě vozíku ANV – 400. Název KS tedy značí kontejnerová svážečka dřeva. Vše začalo nápadem stvořit kontejnerový systém pro širší využití s nástavbami, ale jedním společným podvozkem. Nápad jsem přetvořil na skutečnost a vložením posuvného prvku mezi korbu a rám vozíku vznikl kontejner se sundavací korbou, kontejnerová nástavba cisterna na zalévání a teď i svážečka dřeva. Je pravda, že už jsem vyráběl vyvážečku klád z lesa, proč tedy ještě svážečku? Protože na ní můžu přivést částečně rozřezané kusy kmenů a větší větve. Vejde se na ní docela objemný náklad o délce 1,5 metru. Delší však už ne, protože to může nevhodně ovlivnit jízdní vlastnosti soupravy. Samozřejmě, že kmeny lze naložit i na vozík, a ti, co neriskují, to stáhnou popruhem, ale je tam jiné rozložení váhy, a nad bočnice se to skládá do výšky. Toto je konstruováno a určeno pro práci se svozem dřeva a vzhledově to je takové „lesácké“.
Lze na nástavbu nařezané klády naložit na zemi a pak natáhnout na rám ručním navijákem, popřípadě i celé opět složit na zem, pak natáhnout korbu a mezitím zajet pro zbytky po kácení.
Rám svážečky je shodný a použitelný i pro přestavbu, pasuje třeba na cisternu. To proto, aby se nedělal dvakrát a byl univerzální pro více využití. Takže na tento rám se přišroubují příčníky a nasunou a zajistí klanice systémem jekl do jeklu. Ty jsou nahoře vůči sobě staženy řetězy s napínákem na jedné straně, to pro bezpečný převoz materiálu, aby byl držen v celé výšce nákladu a nemohl cestovat do stran. Vepředu je ochranná mříž, která zajistí, aby se klády nemohly posunout na řidiče a způsobit zranění při přepravě s Vari. Samozřejmě používám také schválené stahovací kurty, to každopádně. Vezená váha je veliká a zabezpečení je určitě na místě. Takto sesazená svážečka se pomocí ručního navijáku pod sedačkou řidiče natáhne na lyžiny vozíku ANV – 400 a zajistí. Vyrobil jsem to pro bezpečnou přepravu dřeva s pomocí traktoru Vari.
Ve videu jsem demonstroval ukázku práce s touto další kontejnerovou nástavbou, od naložení na vozík, až po složení. A protože si to nechci sobecky nechat jen pro sebe, tak o tom píšu zde na blogu i pro vás.
Stroje a zařízení mě bavily snad od malička. Už jako dítě jsem rozebíral hračky a zkoumal, jak fungují. Vyučil jsem se opravářem zemědělských strojů s maturitou, opravoval bagry a buldozery, traktory, osobní automobily i malou mechanizaci. Několik strojů jsem i navrhl a vyrobil pro sebe, či známé. Zámečničina, mechanismy a stroje jsou dosud mým životním posláním a zároveň i koníčkem, i když dnes již pracuji v jiném oboru.