„Co mě přivedlo k zahradní technice? Vystudoval jsem „průmyslovku“ se zaměřením na konstrukci strojů, mým velkým koníčkem je vše kolem zahrady, takže se dvě věci, můj směr a záliby, daly dohromady.
Zveřejněno: 10. 5. 2018, autor: Jaromír Malich, přečteno: 1 658✕
Tráva roste jako zběsilá, a to i přes suchý ráz počasí, který v posledních dnech u nás v horách panoval. Tak bylo nutné zakročit a zelený koberec zkrátit, aby zahrada vypadala pěkně. S touhle sekačkou to šlo jako po másle!
Novinka letošního roku, interně značená MP1 504 SQE, používá poslední generaci šasi, které je plechové, ale přední a zadní část je z tuhého plastu. Má to něco do sebe, protože z mých mnoha testových zkušeností vím, že takové stroje jsou v provozu velmi kultivované. Připadá mi, že to ani není o úsporách, ale spíš o vyšší třídě komfortu, protože silné mezistěny z plastu, pomáhají tlumit hluk a vibrace. Navíc profil těla sekačky je poměrně vysoký a jednodílná rukojeť velmi luxusní, prostě taková, jakou používají sekačky mnohem vyšší třídy.
Hodně mě zajímal také úplně nový motor Briggs & Stratton s označením 575 IS. Tady žádné startovací lanko a rukojeť nehledejte, tady je elektrický startér s tou maličkou baterií, která je zapojená přímo na motor, takže žádné hyzdění stroje nevzhlednými kastlíky! Stačí je připojit baterii na motor, stisknout hrazdu brzdy motoru a stisknout tlačítko, motor bez problému naskočí. Pro technické nadšence jen dodám, že motor má zdvihový objem 150 ccm, rozvod OHV, automatický sytič, papírový skládaný filtr a DeLuxe tlumič výfuku. Proti něchtěnému spuštění motoru je možno ze spínací skříňky možno vyjmout pojistku a motor se zapojenou baterií nikdo nenastartuje.
Nebudu odbíhat a půjdu rovnou k sečení. S touhle sekačkou se pracuje naprosto úžasně. Teď ani nejde o vymakaný a pro mě velmi kultivovaný motor se startérem, ale spíš o sekačku jako celek. I manželka s ní pracovala a oba jsme se při následné diskuzi shodli na tom, že ač stroj vypadá a i je masivní, jeho ovládání je neuvěřitelně příjemné, člověka nic netlačí do rukou a po sekání si neušpiníme ruce, protože víko koše jde nadzvednout za výstupek, který tam je proto určen. Pokud zůstane větší množství trávy ve vyhazovacím tunelu, stačí nasadit koš a nastartovat. Byl jsem překvapen i solidním stavem sekací komory po ukončení sečení, znečištění bylo minimální a sběrací koš vždy velmi dobře naplněný. V základní výbavě najdete i mulčovací záslepku a deflektor pro použití bočního výhozu. Ještě k tomu koši: tady je jeden malý nedostatek a tím je absence spodního madla pro uchopení koše oběma rukama při vysypávání.
Pokud půjdu do detailů, určitě musím zmínit, že tahle sekačka, jako její sestry ze stejné typové řady, mají vždy dvě ložiska 6001RS v každém kolečku a úplně zakrytovaný pojezdový řemínek. Nastavení výšky sečení je v pěti polohách centrálně jednou pákou. Briggs přepracoval u nových motorů otevírání nádrže paliva, které je nyní ne na závit, ale na bajonet. Prostě víčko po dolití nádrže jen nasadíte a pootočíte.
No vidíte, máme posekáno a jsem spokojený, že naše zahrada vypadá krásně upraveně. Tahle sekačka není největší kalibr, o kterém se minule zmínil můj velmi šikovný kolega a spolubloger Miloš Valenta, ale velmi příjemný a zdařilý stroj s prvky, které mohou být oceněny nejedním náročným majitelem zahrady. Když se celkově naprosto špičkově vyvedená sekačka spojí s takto propracovaným motorem, tak to už člověk má hned o čem přemýšlet....Pro představu, jak sekačka funguje, přidávám krátké video:
Tak zas příště!