VARI jako nástroj k duševní pohodě

Zveřejněno: 26. 12. 2020, autor: Zbyněk  Spěšný, přečteno: 2 204✕

Je konec prosince roku 2020. Sedím nad laptopem a přejímám. Co vše bylo před rokem jinak. Co vše jsme brali automaticky, co pro nás bylo minimálně vzácné a teď to nemáme. V zimním období, jako máme teď, kdy je více bláta, než památky po sněhu je to o to těžší srovnat se se složitostí doby. Ale přece jen je ve mně jiskřička naděje a těšení se na tu pravou zimu, kterou známe z ladových obrázků a pak zase na jaro, až vše pokvete, půda začne vysychat...

Rok 2020 je v mnoha věcech přelomový. Dokonce nás i mnoho věcí naučil. Naučil nás vážit si blízkých, spolupracovníků, mít radost z pohybu na čerstvém vzduchu. Naučil nás zároveň umět mít radost z mála. I takový tento rok byl. Mnohdy jsme jen s otevřenými ústy koukali, jak rychle se vyprazdňují regály v supermarketech, ale i v menších obchodech na vesnici často pochybělo základní zboží.

Je to tak. Globalizaci nezastavíme. Nedá se proti ní bojovat. A možná mnozí z nás ani nechtějí. Je fajn koupit si hezkou věc, za sotva poloviční cenu z druhé strany zeměkoule. Je prima mít rajčata na stole i v lednu a mandarinky třeba v červenci. Zvykli jsme si na to, že máme vše, kdykoli si vzpomeneme. Že máme všechno zboží na dosah a je jen na nás, kdy si co a odkud objednáme. Jenže rok 2020 se rozhodl dokázat nám, jak hluboce se mýlíme.

Naši prarodiče byli postiženi druhou velkou válkou, naši rodiče zase trpěli čtyři dekády pod vládou bolševiků. Mysleli jsme si, že jsme vyvolená generace. Ale blahobyt neroste do nebe. Letošek nám ukázal, že i my se budeme muset potýkat s nepřízní doby. Ať už je to krize zdravotní, ekonomická, či politická, nechť si každý vybere to své, my s ní mnoho nenaděláme a musíme ji prostě přijmout takovou, jaká je.
O to víc si, konkrétně já a má rodina, uvědomujeme, jak obrovskou výhodu máme. Máme svůj domek se zahradou. To je obrovský dar. I když člověk bydlí třeba v bytě, ale má zahrádku, kam může s prvními jarními paprsky vyrazit, je to výhra. I třeba obyčejné sečení trávníku dokáže člověka z paneláku dokonale duševně vyčistit. A co teprve, když si člověk dokáže na zahradě i leccos k jídlu vypěstovat. Rajčata z vlastní zahrádky jsou ta nejlepší a když si je člověk vypiplá ze semínka, je to pocit k nezaplacení. A právě pro všechny ty, kteří touží mít tento Bio-Wellnes na dosah, je jako stvořená, naše milovaná, firma VARI z Libice. Ptáte se, jak mi pomůže po celý rok relaxovat? Tak prosím čtěte dál.

Na jaře nám stroje VARI dokáží pomoci s prořezáním trávníku pomocí vertikutátoru a posbíráním listí a vyčesaného mechu pomocí travní sekačky. Prořezané větve ze stromů pochroupe štěpkovač Rapido. Na políčku pak připravíme půdu k osetí, či osázení pomocí rotavátoru a srovnáme ji branami, či smykem. Při vegetaci rostlin nám zase prokypří řádky mezi záhonky rotační plečka. Vysokou trávu v méně udržované části zahrady nám pomůže pomulčovat Tajfun. Přípravu políčka na brambory zase necháme na rotavátoru KUK. Řádky na zasazení brambor nám udělají hrobkovací radličky a ty samé nám pak brambory hezky zahrnou, ať mohou v klidu klíčit.

V létě pak pomůže vozík ANV navozit dřevo z lesa, kde si jej pomůžeme natahat na hromadu pomocí navijáku a třetího kola, díky čemuž z jednoosého malotraktoru uděláme lesní tříkolový tahač k přibližování dřeva. Doma pak dřevo naštípe štípačka VARI Superforce a polena do dřevníku odvozí přední vozík k VARI vlastní výroby. O proorání brambor se postarají proorávací kola na Global s jednou hrobkovací radličkou, kdy dojde k jemnému, ale důkladnému proorání brázd mezi hrobkami brambor a přihrnutí na bok hrobky. Když potřebujeme odvézt odpad ze zahrady do kontejneru na bioodpad, zase nám pomůže naše ÁeNVéčko. Je to například odpad ze živého plotu, který se mi příliš nehodí do komposteru. A ano, i tento živý plot stříháme plotostřihem VARI 150. Na konci léta vyoráme brambory vyorávací radličkou a na návěsu si je převezu do zahrady a nechám asi dva týdny oschnout, než je uskladníme. Na políčku po bramborách provedu podmítku a rovnou zaseju zelené hnojení (řepka, hořčice…). A kdo v létě potřebuje připravit píci pro dobytek, i s tím mu může pomoci VARI po připojení bubnové sekačky a následně obraceče píce. Tak si člověk sám může usušit celou louku na zimu a dovézt až domů zase pomocí návěsu.

Na podzim pak zelené hnojení pomulčuji Tajfunem, případně poseču strunou v křovinořezu VARI, pokud není moc vysoké a zaorám pluhem. A zima se pomalu blíží…

Ale kdo by si myslel, že VARI na podzim usíná a probudí se zase až na jaře, hluboce by se mýlil. VARI nám pomáhá při odklízení sněhu radlicí k DSK-316.1PSVN a pak taky s odvozem tříděného odpadu ke kontejnerům na náves, jelikož díky technickému osvědčení se mohu za dne prohánět po silnici jako každý jiný řidič. A komu nestačí jen radlice na odhrnování sněhu, a to ani když kola osadí sněhovými řetězy, jako já, tak mu může pomoci i sněhová fréza a ta už se prokouše i obrovskými závějemi. Kdo naopak má jen poprašek sněhu, ale nebaví ho stále ometat, může připojit zametací kartáč a má po starostech. Mašinka maká za něj.

A nezoufejte. Máte-li přece jen až příliš malý pozemek a říkáte si, že si práce s VARI ani pořádně neužijete a máte hotovo, vždy můžete, tak jako já, nabídnout své služby s VARI kamárádům, známým, rodině. A díky své genialitě se celý systém dá vždy rozložit minimálně na dvě, většinou však na tři části, přičemž, každou z těch částí unese muž bez problémů a dá se naložit pohodlně do většího kufru osobního vozu, nebo případně na přívěsný vozík, pokud vezete více příslušenství na větší vzdálenost. Využívám i tento způsob přepravy, ale po naší vesniččce právě díky osvědčení převážim veškeré nářadí na návěsu za VARI po ose. A i když tamhle dostanu vajíčka, tuhle peněžní odměnu, největší radost mi však dělá, že sousedi a kamarádi vidí, že VARI opravdu funguje a já jim celý čas nelhal. A jejich úsměvy při pomyšlení, kolik jsem jim ušetřil práce… K nezaplacení.

Možná jsem zklamal některé lidi, kteří si mysleli, že se nezapotí, ale věřte mi, že nejlepší relax a duševní odpočinek je při práci na vlastní zahrádce a právě se stroji VARI, protože ty jsou přes půlstoletí ověřené, že opravdu fungují a s nimi se člověk opravdu nenadře jako s jinými.

Jednoduše řečeno. Ať je doba jakákoli, ať si o ni myslíme cokoli a ať nám vládci staví do cesty jakékoli překážky, vězte, že naše zahrady a její plody stále nikdo nezdanil a neřídí jejich pěstování. Proto si můžeme vypěstovat jakoukoli zeleninu či ovoce. A jak jinak než s VARI.

Tak neváhejte a pěstujte a buďte soběstační s VARI a.s.. Ať již rok 2021 není zavirovaný a je plný usměvavých tváří, které jsme letos mohli vidět pouze poskrovnu. Přeji Vám všem pohodový a klidný vstup do Nového roku.

Děkujeme za Váš hlas. Řekněte o článku svým přátelům na Facebooku.

Související fotografie