Příprava půdy na zimu a orba

Zveřejněno: 21. 10. 2017, autor: Miloš Valenta

Ten, kdo před nástupem zimy nezoře, tak to pro příští rok dost zvoral!

 

 

 

Nastala poslední práce na poli před nástupem zimy. Kdo důkladně nepřipraví půdu ještě letos, nemůže očekávat dobré výsledky a úrodu v příštím roce. Toto je prostě základ a jedna z nejdůležitějších polních prací. Využili jsme takzvaného babího léta, kdy počasí na víkend pěkně vyšlo na prohnojení a orbu políčka.

DSC02515DSC02444DSC02525DSC02545DSC02547DSC02549DSC02551DSC02555

 

 

 

 

 

 

 

  Já používám každoročně zelené hnojení – to znamená, že po sklizni úrody rotavátorem upravím půdu a vyseji směsku třeba řepky a hořčice. Jakmile vyroste, tak ji ještě zelenou zaorám. Letos jsem zvolil jiný postup, protože mi zelené hnojení dost přerostlo a chtěl jsem přidat i slamnatý koňský hnůj. Poprosil jsem proto o radu kolegu a blogera Honzu Kopřivu, protože vím, že v tomto oboru je skutečný odborník a on mi velmi dobře poradil.

 

 Nejdříve jsem pomocí mulčovače Tajfun 52 posekal a zároveň rozdrtil velmi bujné a vzrostlé zelené hnojení. Bez problémů, ten stroj od Vari opravdu nic nezastaví. Druhý den po částečném zaschnutí mulče nastoupil na řadu rotavátor, kterým jsem drť mělce zapravil do půdy. Také v pohodě, nenastalo žádné namotávání na nože. Po této úpravě jsem po poli rozházel pravidelně slamnatý koňský hnůj. Děkuji koňákům, kteří mi jej poskytli pouze za odvoz – celkem to bylo šest vrchovatých vleků za auto. No a nakonec nastala poslední fáze a to hluboká orba, aby se půda dokonale obrátila. Byla sice místy dost mokrá, ale stejně to šlo jako po másle, když je právě ve slevě. Vari opět zabodovala a s využitím příslušenství jsem práci v pohodě dokončil. Tak a teď mám do jara klid.

Děkujeme za Váš hlas. Řekněte o článku svým přátelům na Facebooku.